top of page

Blog

Søk

Ifact NC 1 Turn menn, Nordstrand 29. mars 2025

  • post4857
  • for 6 døgn siden
  • 4 min lesing

LUM Rekrutt 11-12 år: Thomas Eye Færavaag og Henrik Mosvold Sørdal

LUM Gutter 13-14: Andrej Sajgal

Junior 17-18 år: Lukas Aateigen Nilsen, Tarald McFadzean og Elias Pfaff

Senior: Brian Rugland

Trener/hjelpetrener: Danail Sheytanov/Arild Pfaff



Årets første Norgescup ble arrangert i Leirskallen turnhall av Nordstrand TF. Her har flere av oss vært før. Det er apparater av typen Gymnova i denne hallen hvilket er litt mer uvant for oss fra KTF som turner i Spieth apparater til daglig.

Teamet fra Agder reiste østover fredags morgen i flere privatbiler. I tillegg til våre syv gymnaster og to trenere var også flere foreldre og søsken med. Dette er veldig trivelig for både store og de mindre😊

Selve konkurransen ble for alle våre gutter avholdt i sin helhet på lørdagen.

Henrik, Thomas og Andrej turnet obligatoriske øvelser etter et reglement som kalles LUM. Her er det ulike trinn der vanskeligste øvelse er trinn 8 og letteste er trinn 1. Jo høyere trinn en behersker jo høyere utgangskarakter. Utfordringen er at dersom en velger for høyt trinn så kan det være at dommerne trekker for mye fordi en ikke klarer helt å utføre disse helt slik det skal gjøres. Da kan det i stedet lønne seg å turne lavere trinn for å få bedre karakter.

De andre guttene våre turnet selvvalgte øvelser etter et reglement som kalles FIG. Hver øvelse består av et sett med momenter der gymnasten setter sammen øvelsen sin etter hva han behersker. Jo vanskeligere momenter, jo høyere utgangskarakter. Velger gymnasten for vanskelig øvelse kan det ende opp i feil som gir mer trekk og da mindre poengsum enn om en velger lettere øvelser som turnes finere. Karakterene i LUM og FIG kan ikke sammenlignes da dette er to ulike reglement.

I Norgescup kommer det turnere fra hele landet – fra Tromsø i nord til Kristiansand i sør. I klassen til Henrik og Thomas, LUM Rekrutt 11-12 år, var det hele 45 gymnaster. I klassen til Andrej, LUM gutter 13-14 år var det 29 deltagere. I klassen til Tarald, Elias og Lukas, Junior, 17-18 år, var det 22 deltagere. I seniorklassen, der Brian turner for første gang, var det 13 deltagere.

Denne gangen var dessverre ikke junioren Kristian M. med pga en skade som krever litt tid, men vi håper og tror at han er sterkt tilbake til høstens konkurranser.

Alle våre 7 gymnaster turnet alle seks apparatene i denne konkurransen. Det er nytt reglement fra i år, så det var knyttet spenning til hva dette ville ha å si.

Henrik og Thomas gjorde en solid innsats. Henrik debuterte i Norgescup i denne konkurransen. Han turnet til over 10 poeng i hopp som ble hans høyeste poengsum denne gangen. Henrik endte på 35 plass av 45 deltagere med poengsum 56,925. Thomas, som etter hvert har vært med på flere Norgescuper, fikk høyest poengsum av våre to rekrutter sammenlagt med sine 58,025. Dette gav en 29 plass. Thomas fikk høyeste poengsum i ringer. Veldig stas med de yngre guttene som etter hvert har begynt å bli med oss på disse nasjonale konkurransene.

Andrej turnet til over 10 poeng i frittstående, ringer og hopp med sistnevnte som aller beste resultat. Andrej endte opp på 17. plass av 29 deltagere i hans klasse på poengsummen 59,500. Andrej har vært med i Norgescup før, men han er også et kjært tilskudd til teamet som reiser rundt på nasjonale konkurranser.

Tarald turnet de fire apparatene frittstående, ringer, hopp og svingstang godt med poengsummer over 10 på alle, men i likhet med mange andre, var han uheldig i bøylehest og falt, noe som resulterte i brutale trekk. Han fikk også fall i skranke. Tarald endte på 19. plass av 22 deltagere med poengsummen 53.900.

Lukas turnet til 65,550 poeng, som resulterte i en 9 plass. Dette var beste plassering i juniorklassen for guttene fra Kristiansand. Lukas hadde fall denne gangen i frittstående og skranke og var ikke fornøyd med egen innsats. Beste apparat også poengmessig var hopp med 11,7 poeng, men også i frittstående og ringer turnet Lukas til over 11 poeng.

Elias turnet til 61,850, som resulterte i en 13. plass. Elias hadde noe rusk i alle apparatene denne gangen og fall i frittstående, bøylehest og svingstang. Han var derfor ikke fornøyd med egen innsats denne gangen. Ringer ble hans høyeste karakter med 11.300 poeng.

Brian turnet i seniorklassen for første gang i denne konkurransen. Han turnet til 66,250 poeng som resulterte i en 7. plass av de 13 som deltok. Brian var fornøyd med egen innsats selv om også han hadde fall og noe rusk her og der.

Tab: Resultater i Norgescup 1 i Nordstrand 2025.

LUM Rekrutt 11-12 år

Navn Poeng Plassering

Thomas 58,025 29/45

Henrik 56,925 35/45

LUM Gutt 13-14 år

Navn Poeng Plassering

Andrej 59,500 17/29

Junior 17-18 år

Navn Poeng Plassering

Lukas 65,550 9/22

Elias 61,850 13/22

Tarald 53,900 19/22

Senior

Navn Poeng Plassering

Brian 66,250 7/13


Kommende helg, fredag 4. april – søndag 6. april er det en flott konkurranse i Oslo som heter Unni- & Haraldspokalen som arrangeres. Denne konkurransen er for juniorer og seniorer fra 15 år og oppover. Her blir det mangekamp på lørdagen. De seks beste i hvert apparat på lørdagen går videre til søndagens apparatfinaler. Det er også en lagkonkurranse i denne konkurransen der lagene settes sammen av både juniorer og seniorer. De tre beste resultatene i laget teller i hvert apparat.

Fra KTF stiller Brian, Tarald, Lukas og Elias med deres støtteapparat bestående av trenere og familie. For de som ikke reiser til Tigerstaden denne gangen, så oppfordres det til å følge med på Livescore😊


Innlegget er skrevet av Arild Pfaff 1. april 2025


Fra venstre: Tarald McFadzean, Elias Pfaff, Lukas Aateigen Nilsen, Brian Rugland og trener Danail Sheytanov


Fra venstre: Trener Danail Sheytanov, Andrej Sajgal, Thomas Færavaag og Henrik Mosvold Sørdal


 
 
 

Comments


Featured Posts
Kom tilbake om en liten stund
Når innlegg er publisert, vil du se dem her.
Archive
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
bottom of page